بررسی بیماری فوبیا (هراس): علل، انواع و علائم فوبیا (بخش دوم)

نظرات 10

فوبیای اجتماعی

فوبیایی اجتماعی به عنوان اختلال اضطراب اجتماعی نیز نامیده می شود. این نوع فوبیا نگرانی شدید در مورد شرایط اجتماعی است و می تواند منجر به خود انزوایی شود. ترس اجتماعی می تواند به حدی شدید باشد که ساده ترین تعاملات، نظیر سفارش دادن در رستوران یا پاسخ دادن به تلفن، باعث وحشت شوند. افراد مبتلا به فوبیای اجتماعی اغلب به اجتناب از رویارویی با موقعیت های عمومی عادت میکنند.

انواع دیگر فوبیا

بسیاری از افراد از موقعیت یا اشیاء خاصی متنفرند، اما در مورد فوبیای واقعی، ترس باید در زندگی روزمره تداخل ایجاد کند. در اینجا چند مورد از رایج ترین موارد فوبیا ارائه میشوند:
گلوسوفوبیا یا ترس از سخنرانی عمومی: این نوع فوبیا به عنوان اضطراب عملکرد یا ترس از صحبت در مقابل مخاطبان و حضار، شناخته شده است. افراد مبتلا به این نوع فوبیا، علائم فیزیکی شدید دارند حتی زمانی که فکر میکنند که در مقابل گروهی از مردم قرار دارند. درمان های گلسوفوبیا می تواند شامل گفتار درمانی یا دارو باشد.
آکروفوبیا یا ترس از ارتفاع: این نوع فوبیا ترس از ارتفاعات است. افراد مبتلا به این نوع فوبیا از کوه ها، پل ها و یا طبقات بالای ساختمان ها اجتناب می کنند. علائم این فوبیا شامل دَوَران سر، سرگیجه، عرق کردن، و احساس بیهوش شدن و یا از دست دادن هوشیاری می باشند.
کلاستروفوبیا یا ترس از فضای بسته: این نوع فوبیا ترس از فضاهای بسته و یا تنگ است. در صورتی که بیمار از رانندگی در ماشین یا سوار شدن آسانسور اجتناب کند، می تواند بسیار ناتوان کننده باشد.

آویوفوبیا: این نوع فوبیا به عنوان ترس از پرواز نیز شناخته می شود.

دنتوفوبیا: دنتوفوبیا ترس از دندانپزشک یا کارهای دندانپزشکی است. این نوع فوبیا به طور کلی پس از یک تجربه ناخوشایند در مطب دندانپزشکی بروز میکند. دنتوفوبیا در صورتی که از مراقبت های مورد نیاز برای سلامت دندان اجتناب کنید، مضر می باشد.

هموفوبیا: این نوع فوبیا، ترس از خون یا آسیب است. فردی که مبتلا به هموفوبیا می شود ممکن است در هنگام تماس با خون خود یا خون شخص دیگری غش کند.

آراکنوفوبیا: به معنی ترس از عنکبوت است.

سینوفوبیا: به معنی ترس از سگ هاست.

اوفیدیوفوبیا: افراد مبتلا به این نوع فوبیا از مارها هراس دارند.

نیکتوفوبیا: این نوع فوبیا، ترس از شب و تاریکی است. ترس از شب تقریبا همیشه به عنوان ترسی معمول از دوران کودکی آغاز می شود. هنگامی که این ترس از دوران نوجوانی میگذرد، فوبیا در نظر گرفته می شود