دنیای چربی‌ها: از گفته‌ها تا واقعیت

نظرات 0

در حالت کلی و طبیعی مصرف هیچ ماده‌ی غذایی برای سلامتی مضر نیست به شرط این که در مصرف آن افراط نکنید و اندکی تحرک بدنی را نیز چاشنی آن نمایید.

این روزها مد شده زمانی که از مضرات مواد غذایی صحبتی به میان می‌آید بلافاصله انگشت اتهام به سوی چربی‌ها می‌رود. به این ترتیب نگرشی منفی نسبت به مصرف چربی در بین بیشتر مردم شکل گرفته است، تا جایی که حتی برخی می‌خواهند کل چربی را از رژیم غذایی خود حذف کنند. اما واقعیت این است که مصرف چربی به میزان کم برای سلامتی لازم است.

به نظر می‌رسد کارخانه‌های تولید کننده‌ی مواد غذایی از اشاعه‌ی این باور بیشترین استفاده را می‌برند تا محصولات متنوع خود را با عناوین مختلف کم چرب، رژیمی، بدون چربی و ... را به فروش برسانند. باید بدانید در حالت کلی و طبیعی مصرف هیچ ماده‌ی غذایی برای سلامتی مضر نیست به شرط این که در مصرف آن افراط نکنید و اندکی تحرک بدنی را نیز چاشنی آن نمایید.

ادامه مطلب ...
     

بررسی بیماری فوبیا (هراس): علل، انواع و علائم فوبیا (بخش سوم)

نظرات 0

عوامل خطر

افرادی که از لحاظ ژنتیکی مستعد اضطراب هستند ممکن است در معرض خطر ابتلا به فوبیا باشند. سن، وضعیت اجتماعی اقتصادی و جنسیت به نظر می رسد تنها برای انواع خاصی از فوبیا عوامل خطر محسوب شوند. به عنوان مثال، زنان بیشتر احتمال دارد که دچار انواع فوبیا حیوانی شوند. کودکان و یا افرادی که دارای وضعیت اقتصادی اجتماعی پایینی هستند احتمال بیشتری دارد به ترس های اجتماعی مبتلا شوند. مردان در اکثر موارد دچار فوبیا پزشک یا دندانپزشک میشوند

علائم فوبیا

شایع ترین و ناتوان کننده ترین نشانه فوبیا حمله هراس است. ویژگی های حمله هراس عبارتند از:

    تپش قلب و افزایش ضربان

    تنگی نفس

    صحبت های بریده یا ناتوانی در صحبت کردن

    خشکی دهان

    ناراحتی های گوارشی

    حالت تهوع

    بالا رفتن فشار خون

    لرز

    درد یا تنگی قفسه سینه

    احساس خفگی

    سرگیجه یا سیاهی رفتن چشم

    عرق کردن شدید

    احساس قریب الوقوع بودن تهدید


با این حال، برای تشخیص دقیق، فرد مبتلا به فوبیا لازم نیست که حتما حملات هراس داشته باشد.


ادامه مطلب ...
     

بررسی بیماری فوبیا (هراس): علل، انواع و علائم فوبیا (بخش دوم)

نظرات 10

فوبیای اجتماعی

فوبیایی اجتماعی به عنوان اختلال اضطراب اجتماعی نیز نامیده می شود. این نوع فوبیا نگرانی شدید در مورد شرایط اجتماعی است و می تواند منجر به خود انزوایی شود. ترس اجتماعی می تواند به حدی شدید باشد که ساده ترین تعاملات، نظیر سفارش دادن در رستوران یا پاسخ دادن به تلفن، باعث وحشت شوند. افراد مبتلا به فوبیای اجتماعی اغلب به اجتناب از رویارویی با موقعیت های عمومی عادت میکنند.

انواع دیگر فوبیا

بسیاری از افراد از موقعیت یا اشیاء خاصی متنفرند، اما در مورد فوبیای واقعی، ترس باید در زندگی روزمره تداخل ایجاد کند. در اینجا چند مورد از رایج ترین موارد فوبیا ارائه میشوند:

ادامه مطلب ...
     

بررسی بیماری فوبیا (هراس): علل، انواع و علائم فوبیا (بخش اول)

نظرات 0

فوبیا یا هراس واکنش ترس بیش از حد و غیر منطقی است. اگر فوبیا داشته باشید، هنگامی که با منبع ترس مواجه می شوید، ممکن است حس عمیقی از نگرانی و یا ناامیدی در شما ایجاد شود. این ترس می تواند یک مکان، موقعیت یا شیء خاص باشد. بر خلاف اختلالات اضطراب عمومی، فوبیا معمولا به چیزی خاص مرتبط می شود.

فوبیا چیست؟

تاثیر فوبیا می تواند متفاوت باشد، میتواند فقط کمی آزاردهنده باشد یا میتواند شما را به شدت ناتوان کند. افراد مبتلا به فوبیا اغلب متوجه می شوند که ترس آنها غیر منطقی است اما قادر نیستند کاری برای مقابله با این ترس انجام دهند. چنین ترس هایی می توانند کار، مدرسه و روابط شخصی را مختل سازند.

ادامه مطلب ...